Asociația Activity vă invită să participați pe 3-4 aprilie la cursul practic „Să înțelegem provocările de procesare senzorială: strategii practice pentru acasă și la școală" în cadrul căruia veți explora tulburările de integrare senzorială și modul în care acestea afectează învățarea, participarea în diferite medii și comportamentul copiilor. Cursul se va concentra pe strategii de îmbunătățire a activității cu cei mici în contextul prezenței unor provocări senzoriale și/sau comportamentale. Mai multe detalii mai jos:

Cui se adresează?

Acest curs practic este dedicat terapeuților, educatorilor și părinților interesați în a înțelege integrarea senzorială din punct de vedere teoretic, dar și drept un cadru de referință în activitatea cu copiii cu nevoi speciale.

Obiective:

1. Înțelegerea conceptului de integrare senzorială;
  2. Înțelegea modului în care funcționează sistemele noastre senzoriale;
  3. Înțelegerea diferenței dintre preferințele senzoriale și tulburările de procesare senzorială;
  4. Dezvoltarea unei baze de cunoștințe privind tulburările de procesare senzorială și modul în care acestea afectează învățarea, participarea și comportamentul;
  5. Identificarea strategiilor senzoriale care pot contribui la recuperarea copiilor cu provocări senzoriale;
  6. Învățarea unor activități practice ușor de integrat în cadrul unei zile normale din viața unui copil cu astfel de provocări.

Diplomă de participare

La sfârșitul cursului toți participanții vor primi o diplomă de participare semnată de Asociația Activity pentru portofoliul personal.

Structura cursului

• vineri (3 aprilie) - 9,00 - 17,00
  • sâmbătă (4 aprilie) - 9,00 - 17,00
  • Total: 16 ore de curs

Taxa de participare: 450 lei/persoană care asigură:

• Conținut teoretic și practic pus la dispoziție de formatorul specializat, special invitat în cadrul acestui curs: Dawn Hoffman, OTR/L, certificată SIPT
  • Suport de curs si materiale suplimentare
  • Gustări pe durata pauzelor (cafea/ceai; apă/suc; patiserie/prăjituri)
  • Diplomă de participare la curs.

Înscriere

Pentru înscriere, vă rugăm să ne scrieți la adresa asociatia.activity@gmail.com sau să ne sunați la numărul 0770984224.

Detalii legate de costuri

• Ulterior înscrierii telefonice la numărul 0770984224 sau pe email la adresa asociatia.activity@gmail.com, veți primi informațiile complete privind achitarea taxei de participare.

Detalii logistice

1. Locație: Sediul Asociației Activity din strada Lugoj, nr. 22, Sector 1, București.

2. Termen limită de înscriere: 10 februarie 2020.

3.  Numărul de locuri disponibile la curs este limitat.

4. Cursul se va ține în limba engleză și vom asigura traducere simultană.

Date de contact

Email: asociatia.activity@gmail.com

Posted in articole.

2 Comments

• Buna ziua! Va rugam sa ne sunati pentru a confirma toate detaliile cu dvs. la numarul 0770984224.