Consiliere individuală pentru copii

Consilierea individuală pentru copii este oferită de membrii echipei și  este un proces personalizat pe nevoile copilului bazat pe activități ludice prin care să  dezvolte abilitățile socio-emoționale necesare pentru gestionarea situațiilor dificile cu care copii se pot confrunta.
Astfel oferim ajutor copiilor care au anxietate, deficit de atenție și hiperactivitate, tulburare obsesiv-compulsivă sau care au probleme cu agresivitatea.
În cadrul centrului sunt utilizate programe precum:
  • Da, poți! Curriculum programului Da, Poţi! cuprinde 5 module corespunzătoare celor cinci fundamente socio-emoţionale: încredere, perseverenţă, organizare, înţelegere şi rezistenţă.
  • Kids’Skills. Metoda Eu Pot în acțiune. O metodă centrată pe soluţii pentru a antrena copiii să-şi depăşească problemele şi dificultăţile
Foto: canva.com

Vezi și direcțiile noastre de activitate

Posted in Servicii and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , .